J.K. Rowling — Harry Potter i Czara Ognia

fantastyka | 30.08.2009 r. | 2 min. czytania

Trzeci z tomów z sagi o Harrym Potterze, do którego “sto lat temu” notowałem błędy i teraz udało mi się je odzyskać ze starego archiwum, i trzeci z kolei tom, w którym albo kiepsko słuchałem audiobooka albo ponownie znalazłem tylko dwa błędy. No, dobra — trzy. Trzeci błąd “przytuliłem” do tego posta z listy błędów do drugiego tomu sagi (“Harry Potter i Komnata Tajemnic“), w którym znalazłem również tylko dwa błędy i — aby nie mnożyć bytów — “poupychałem” je do artykułu o pierwszym tomie sagi oraz tutaj.

Oto wspomniane błędy:

1. W drugim tomie Harry stwierdza, że Jęcząca Marta umarła 50 lat temu. W czwartym narrator używa poetyckiego zwrotu “nie oddychała od wieków”. Pięćdziesiąt lat to trochę za mało nawet na jeden wiek, a co dopiero kilka.

2. W końcowej części tego tomu Victor Krum stwierdza, że widział, jak Harry latał na miotle (część pierwszego zadania Turnieju Trójmagicznego). Jest to niemożliwe! W tym czasie Krum był w namiocie medycznym i zbierał się po swoim locie. Wykonywał to samo zadanie turnieju bezpośrednio przed Harrym, a podczas wykonywania zaliczył kilkanaście razy grunt, ściany i inne przeszkody. Smok mu też dość konkretnie dupsko przysmażył.

To wszystko wymagało interwencji medycznej, więc Krum nie mógł widzieć Harry’ego na miotle.

3. W obu tomach (w drugim i trzecim) są fragmenty sugerujące, że Jęcząca Marta potrafi pluskać wodą. To chyba trochę trudne, jeśli nie niemożliwe. Przecież jest duchem, a duchy w świecie Harry’ego Pottera nie potrafią poruszać przedmiotów rzeczywistych, o ile mnie pamięć nie myli.

No Comments

Zostaw komentarz

Ta strona jest obecnie w trakcie importu. Przenoszę posty z innych źródeł. Różne dziwne rzeczy mogą się tu dziać, dopóki ten proces się nie zakończy (a ta informacja nie zostanie usunięta).

Trwa import wpisów...